Skup się na rozwoju
swojej firmy,
my zadbamy o
faktoring dla ciebie

Faktoring eksportowy

Współpraca międzynarodowa i eksport towarów dają firmom niewyobrażalne szanse na rozwój, jednak wielu przedsiębiorców obawia się transakcji z zagranicznym kontrahentem, ponieważ trudno im samodzielnie ocenić ryzyka, jakie się z tym wiążą. Faktoring eksportowy może pomóc znacząco zredukować te ryzyka.

Faktoring eksportowy to doskonałe narzędzie dla Przedsiębiorców (w tym przypadku Faktorantów) współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Poza finansowaniem w ramach współpracy Przedsiębiorca otrzymuje szerokie wsparcie w zakresie weryfikacji kondycji zagranicznego kontrahenta.

Faktoring eksportowy polega na zrzeczeniu się wierzytelności wobec ustalonych odbiorców na rzecz firmy faktoringowej, która wypłaca Twojemu przedsiębiorstwu należne środki jeszcze przed terminem płatności . Faktoring eksportowy pozwala również zniwelować ryzyko kursowe, gdyż eksporter otrzymuje gotówkę od faktora natychmiast po zrealizowaniu wysyłki i wystawieniu faktury, a nie po upływie terminu płatności, kiedy może dojść do niekorzystnych zmian kursu waluty kontraktu.

Zalety faktoringu eksportowego:

  • natychmiastowa zamiana należności na gotówkę,
  • poprawa płynności finansowej i bilansu firmy – finansowanie to nie wchodzi w zaangażowanie kredytowe Klienta,
  • eliminacja zatorów płatniczych,
  • weryfikacja wiarygodności odbiorców zagranicznych przed realizacją dostawy,
  • wzrost bezpieczeństwa eksportu ,
  • możliwość terminowego regulowania należności w ZUS i US, rat leasingowych, wynagrodzeń i innych bieżących zobowiązań.

Istotnymi cechami faktoringu eksportowego jest między innymi elastyczne finansowanie działalności Faktoranta, zarządzanie wierzytelnościami znajdującymi się w obrocie zagranicznym czy też przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta spoza granic naszego kraju. Rozliczenia są prowadzone w walucie rozliczeń z zagranicznym odbiorcą, co znacznie ogranicza ryzyko kursowe, a tym samym przyspiesza wypłatę środków.

Podobnie jak w przypadku innych form faktoringu, również tutaj przedsiębiorca ma możliwość skorzystania z dwóch wariantów, jakimi są faktoring eksportowy z regresem oraz bez regresu. W tym pierwszym przypadku przedsiębiorca zyskuje komfort w zarządzaniu swoimi finansami, ponieważ długie terminy płatności lub też ich opóźnienia, nie będą pogarszać płynności finansowej firmy. Faktor wypłaca ok. 80 - 90% wartości brutto faktury w walucie transakcji i dodatkowo będzie skłonny poczekać na płatność odbiorcy w przypadku jego opóźnienia.

Natomiast w przypadku faktoringu eksportowego z przejęciem ryzyka wypłacalności odbiorcy, faktor daje gwarancję, że przedsiębiorca nie straci swoich środków - przejęcie ryzyka wypłacalności nawet w 100%. Ważnym jest również to, że dzięki współpracy faktorów z firmami ubezpieczeniowymi oraz faktoringowymi z całego świata, przedsiębiorca zyska pewność, że jego zagraniczny kontrahent jest wiarygodny.

Renomowane firmy ubezpieczeniowe oferują również pełen zakres usług windykacyjnych oraz profesjonalne sprawdzenie potencjalnych odbiorców, co sprawia, że występując z wnioskiem o przyznanie limitu faktoringowego, przedsiębiorca nie ma obowiązku dostarczania dokumentów finansowych kontrahenta z zagranicy. Wystarczy, że przedłoży dowód współpracy handlowej oraz podstawowe dane, które umożliwią faktorowi zagranicznemu lub firmie ubezpieczeniowej jego zidentyfikowanie.

Faktoring eksportowy to dla przedsiębiorcy przede wszystkim oszczędność i wygoda, ponieważ wszelkie bariery, choćby językowe czy też prawne, nie są jego zmartwieniem, gdyż zostały scedowane na profesjonalną instytucję faktoringową.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij