Drodzy czytelnicy

Zaczynamy nowy cykl o branżach, w których faktoring będzie najbardziej potrzebny. Tak, oczywiście, znamy tę opinię, że faktoring sprawdzi się w każdej branży, w której są odroczone terminy płatności, jednak bez problemu można wyróżnić te, w których współpraca z Faktorem pozwoli rozwiązać problemy związane z brakiem uregulowanych faktur o dłuższym terminie płatności.

Branża Budowlana

Specyfika problemu

To najczęściej wymieniana branża jeśli chodzi o opcje współpracy z firmami faktoringowymi. I nie dotyczy tu tylko branży budownictwa mieszkaniowego, ale i drogowego. Problem jest podobny.

W branży pojawia się pewnego rodzaju „łańcuszek szczęścia”. Główny inwestor zatrudnia głównego wykonawcę, a ten podwykonawców. Od lewa do prawa, od speców od prac murarskich, przez firmę docieplającą budynki, po tą wykonującą roboty wykończeniowe. Z zewnątrz wygląda to na pracę jednego podmiotu, ale w rzeczywistości przy budowie dużego osiedla działa na zlecenie głównego wykonawcy mnóstwo podwykonawców, często małych firm. Problem pojawia się, gdy inwestor nie wypłaci na czas należności głównemu wykonawcy. Ten zazwyczaj ma stabilną sytuację finansową, ale zabezpiecza się narzucając podwykonawcom i dostawcom  długie terminy płatności faktur. Dla małych firm to może być przyczyną zachwiania się finansów z powodem ogłoszenia upadłości włącznie. Nie raz było słychać o przypadkach, gdzie „kontrakt życia” małej firmy z branży budowlanej tego życia ją pozbawił.

Rozwiązanie

Współpraca podwykonawcy z firmą faktoringową. Ta przejmie na siebie egzekucję zobowiązań wynikającą z długiego terminu płatności na fakturach. Zaś mała firma odetchnie, gdyż otrzyma środki na dalszą działalność.

W razie wątpliwości służymy pomocą

Zespół Idalion Finanse