Zazwyczaj powtarzamy, że faktoring jest dla każdego po spełnieniu kilku podstawowych warunków. I w zasadzie tak jest, firmy faktoringowe są na tyle elastyczne, że dopasują swoją ofertę do potrzeb każdego klienta.

Jest jednak kilka sytuacji, w których Faktor może odmówić pomocy potencjalnemu Faktorantowi. I nie one wynikają z jakichś konkretnych przepisów, a bardziej z praktyki. Faktoring jest może dość świeżą dziedziną biznesu, ale nie na tyle świeżą, żeby trzeba było popełniać tzw. błędy młodości.

Kwestie postępowania upadłościowego Dłużnika, albo figurowania na listach dłużników są oczywiste. Paradoksalnie to akurat nie dyskwalifikuje ostatecznie w oczach firmy faktoringowej, która ma narzędzia, żeby zabezpieczyć się przed potencjalnymi stratami.

Pierwszym podstawowym sygnałem dla Faktora, że powinien odstąpić od umowy faktoringowej są problemy z komornikiem, albo komornikami u Dłużnika. Z bardzo prostego powodu – nie ma gwarancji, że wykupiona faktura będzie opłacona przez Dłużnika.

Podobnie Faktor może odmówić zawarcia umowy na Faktoring Odwrotny, gdy Faktorant ma problemy z komornikiem, gdyż nie ma wówczas 100% gwarancji, że środki jakie Faktorant otrzyma od Faktora nie zostaną zabrane przez komornika. Oczywiście Faktor może się zabezpieczyć stosowną umową cesji, po której zajęcie komornicze nie obejmuje faktur wykupionych przez Faktora. Pytanie, czy będzie chciał aż tak sobie komplikować sprawę.

Kolejnym warunkiem, który może wykluczyć możliwość zawarcia umowy faktoringowej, są powiązania kapitałowe, rodzinne, albo i takie i takie, pomiędzy Faktorantem, a Dłużnikiem. Rodzi to podejrzenie, że obie strony chcą w ten sposób w łatwy sposób rozwiązać własne problemy finansowe, wzajemne rozliczenia, albo – co gorsza – grozi to defraudacją środków otrzymanych od Faktora. Ten ostatni ma prawo z takiej transakcji się wycofać, albo w ogóle nie zawierać umowy.

Innym powodem, dla którego Faktor może zrezygnować z zawarcia umowy z Faktorantem jest prowadzona przez tego drugiego sprzedaż komisowa. Samo zawarcie umowy z Faktorantem jest tu jak najbardziej w porządku. Gorzej, jeśli powierzonego towaru, który jest przedmiotem umowy faktoringowej, Faktorant nie sprzeda. Niby można treść i wartość umowy później skorygować, ale w tym momencie zaczynają się schody. Faktorzy wolą czasem zbędnych komplikacji unikać.

Wreszcie ostatnim z warunków wykluczających umowę faktoringową (jeszcze raz podkreślamy – nie w każdej sytuacji Faktorzy muszą, ale to wystarczający powód, żeby nie podpisywali umowy) są różnego rodzaju zniżki i bonusy uzależnione od sprzedaży. Przykładowo – Faktor sprzedaje towar kupiony u Dłużnika, ale jeśli sprzeda go wystarczająco dużo może liczyć na dodatkowe zniżki. W tym momencie i wartość umowy faktoringowej ulega zmianie. Nie każdy Faktor ma ochotę na takie korekty.

Faktoring jest bardzo dobrą pozyskiwania środków finansowych praktycznie na bieżąco. Jednak – jak się okazuje – w każdej sytuacji firmy faktoringowe będą skłonne do współpracy.

W razie wątpliwości udzielimy wszelkich informacji.

Zespół Idalion Finanse