Współpraca Przedsiębiorców z Firmami faktoringowymi może zdecydowanie ułatwić zarządzanie długiem w firmie. Przede wszystkim pomaga utrzymać płynność finansową, co nawet dla większych firm jest nie zawsze łatwe.

Co prawda wiele zależy od tego, jakiego rodzaju jest to zadłużenie (i nie chodzi tu o długi przedawnione), ale i sytuacje, w których Firmy Faktoringowe podejmują się współpracy nie zawsze są takie same.

Idealną wydaje się taka, że Dłużnik jest w pełni wypłacalny, nie robi problemów z regulowaniem płatności, ale terminy zapłat za faktury są długie. Współpraca z Firmą faktoringową znacznie je skraca i choć Przedsiębiorca musi pomniejszyć wartość faktury o prowizję dla Faktora, to dużo szybciej dysponuje gotówką na koncie.

Gorzej, jest Faktor ma wątpliwości co do wypłacalności Dłużnika. Są wtedy różne metody zabezpieczeń, łącznie z możliwością wypłaty Faktorantowi wierzytelności dopiero po jej egzekucji od Dłużnika. Ale tu Przedsiębiorca przynajmniej nie musi się martwić o egzekucję długu, którą bierze na siebie Faktor.

Współpraca z Firmami faktoringowymi jest także bardzo korzystna dla Przedsiębiorców, którzy finansują swoją działalność z kredytów krótkoterminowych, a nie kapitałów własnych. Banki obecnie coraz częściej potrafią nie tylko takich kredytów odmawiać, ale nawet nie przedłużać współpracy z dotychczasowymi klientami. W takiej sytuacji szybka egzekucja wierzytelności dla Przedsiębiorcy staje się priorytetem.

W tym momencie wkracza na arenę firma faktoringowa ze swoją ofertą, która w skrajnych przypadkach może być alternatywą dla kredytu obrotowego, bo skraca cykl rotacji należności.

Niejako powiązana z powyższym jest duża rola Firm faktoringowych w rozładowywaniu zatorów płatniczych.

W czasach, w których płatności wierzytelności stały się problemem systemowym, a nie jednostkowym, szybkie uregulowanie wierzytelności przez Faktora i przejęcie na siebie jej egzekucji od Dłużnika dla wielu małych firm może być albo nie być.

Należy także pamiętać, że Firmy faktoringowe mogą przejmować bieżące wierzytelności poza granicami Polski.

Współpraca na linii Faktorant-Faktor nie zastąpi współpracy z bankiem, ani bieżącej działalności Przedsiębiorcy, bo nie taka jest rola Firmy faktoringowej. Ułatwi natomiast utrzymanie płynności finansowej, przez co firma nie wpadnie w pętlę zadłużenia z powodu zatorów płatniczych.

W razie pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu

Zespół Idalion Finanse