Wielu przedsiębiorców często zadaje sobie pytanie, czy skorzystać z kredytu kupieckiego, czy z usług firmy faktoringowej. Na korzyść tego drugiego rozwiązania przemawia wiele faktów.

Przede wszystkim trzeba mieć zdolność kredytową inaczej bank nie będzie zainteresowany współpracą. Jeśli biznesmen miał zaległości wobec któregokolwiek banku, to nawet inny kredytu może mu odmówić już na tym etapie. Jeśli bank jednak przyzna kredyt, to trzeba będzie spełnić mnóstwo formalności, co niektórzy potrafią określać jako droga przez mękę. Sama lista dokumentów do wypełnienia i dostarczenia do banku może niejednego Przedsiębiorcę zniechęcić.

W dodatku banku nie będzie interesowało to, że pojawiły się zatory płatnicze i niezapłacone faktury. Kiedy przychodzi termin zapłacenia raty, to bank nie będzie miał litości. Jeżeli pojawią opóźnienia w płaconych ratach, albo jakieś niezapłacone, to bank może wypowiedzieć umowę kredytową i zażądać spłaty całości przyznanej kwoty z odsetkami. Dla drobnych przedsiębiorców, którzy nie dysponują od ręki dużą gotówką może to być początek końca firmy.

Zupełnie inaczej wygląda w przypadku umowy faktoringowej. Oczywiście Faktor także sprawdzi wiarygodność finansową Faktoranta, a także jego Wierzyciela. Jeśli nie ma do niej zastrzeżeń, to Przedsiębiorca może otrzymać gotówkę (pomniejszoną o prowizję dla Faktora) niemal od ręki, co dla niego jest wielkim ułatwieniem.

To nie jedyne ułatwienie. Drugim istotnym jest to, że przy spełnieniu warunków wiarygodności finansowej Faktor może wziąć na siebie egzekucję wierzytelności od Dłużnika. Dla Przedsiębiorcy (Faktoranta) to pozbycie się dodatkowych formalności przy egzekucji wierzytelności i w takiej sytuacji może się zająć prowadzeniem biznesu, a nie szykowaniem np. wezwań do zapłaty. Szczególnie w sytuacji, w której Faktorant ma kilka niespłaconych wierzytelności zyskuje dużo czasu, który musiałby spożytkować na egzekwowanie niezapłaconych faktur. Poza samym pozbyciem się problemu to oznacza także mniejszy stres.

Pamiętajmy jeszcze o tym, że firma faktoringowa nie ma ograniczenia jeśli chodzi i działalność na terenie jednego kraju. W przypadku zawarcia stosownej umowy może przejąć wierzytelność od podmiotu zagranicznego.

To najważniejsze zalety korzystania z usług firmy faktoringowej, ale nie jedyne. Kolejną jest np. usługa o nazwie Asystent należności. W takiej sytuacji Faktor przejmuje na siebie ewidencję wierzytelności Faktoranta.

Wreszcie na koniec nie ma ograniczenia jeśli chodzi o wielkość biznesu Faktoranta. Z usługi firmy faktoringowej mogą także korzystać drobni, a nawet Mikroprzedsiębiorcy (w jednym z odcinków opisywaliśmy usługę o nazwie Mikrofaktoringu skierowaną do spółek z rocznymi obrotami od 300 tys. zł).

Jeśli mają Państwo jakieś pytania albo wątpliwości pozostajemy do dyspozycji.
Zespół Idalion